۱۳۹۸ يکشنبه ۳۰ تير
English
دفتر فناوری اطلاعات، ارتباطات و امنیت دفتر سیاسی و انتخابات دفتر سیاسی و انتخابات
صفحه اصلی
1397/08/14 هدف آمريكا به زمين زدن اقتصاد ، ايستادگي واستقامت ملت ايران است
هدف آمريكا به زمين زدن اقتصاد ، ايستادگي واستقامت ملت ايران است

معاون رئيس جمهوري در امور زنان و خانواده گفت

معصومه ابتكار عصر شنبه در جمع نمايندگان احزاب سياسي و سازمان هاي مردم نهاد استان خراسان جنوبي افزود: آمريكا همه تلاش خود را انجام مي دهد و سري جديد تحريم ها نيز اعمال مي شود.

وي اظهار داشت: اين موضوع توان خانواده ها را در معرض آسيب قرار مي دهد اما تمامي تلاش دولت در وهله نخست تامين مايحتاج اوليه و معيشت مردم و سپس ايجاد اشتغال است.

معاون رئيس جمهوري گفت: در شرايط جديد براي مقابله با تحريم ها به همگرايي و همدلي جدي تر از طرف مردم، مسئولان و فعالان اقتصادي نياز داريم تا بتوان با اين آسيب ها و تهديدها مقابله كرد.

وي تاكيد كرد: با همدلي و همگرايي مي توان سياست فراگيري داشت و اجازه نداد اقتصاد كشور زمين خورده و دستاوردها به عقب برگردد.

ابتكار گفت: يكي از موضوعاتي كه در سياست هاي سال 98 هم ابلاغ شده توجه به مساله اشتغال و حمايت از توليد در بخش صنعت، كسب و كارهاي كوچك، فناوري هاي نوين، مشاغل خرد و ساير است.

وي اظهار داشت: دولت تدبير و اميد در دور دوم رياست جمهوري برنامه هاي مشخصي در ابعاد اجتماعي، اقتصادي و فعاليت هايي كه به جنبه هاي مختلف آحاد جامعه ارتباط پيدا مي كند را در دستور كار قرار داده است.

معاون رئيس جمهوري در امور زنان و خانواده ادامه داد: يكي از مهمترين اين برنامه ها كه اكنون مورد تاكيد و توجه دولت تدبير و اميد است موضوع تقويت ركن خانواده است.

وي گفت: امروز نه تنها در ايران كه در بسياري جوامع، خانواده با چالش ها و فراز و فرودهاي زيادي مواجه است لذا بايد جوامع بكوشند اين نهاد را به خوبي مديريت كنند.

ابتكار با تاكيد بر اينكه جامعه سالم به خانواده سالم وابسته است عنوان كرد: سلامت روحي، رواني و اعتلاي يك جامعه به سلامت خانواده مرتبط است و امروز صاحبنظران معتقدند جامعه اي مي تواند اقتصاد سالم و پويا داشته باشد كه يك خانواده قوي و شكوفا داشته باشد و اين موضوع يك تجربه بشري و نظري است كه همه به آن واقفيم.

وي با بيان اينكه از جهات مختلف آسيب هايي به خانواده وارد مي شود گفت: يكي از زمينه هاي بروز آسيب هاي اجتماعي مشكلات اقتصادي بوده كه قابل انكار نيست.

ابتكار گفت: بعد از خروج آمريكا از برجام و اعمال تحريم هاي زورمدارانه و يك جانبه مشكلات جديدي براي اقتصاد ايران پيش آمد كه سبب شد بسياري از برنامه ها و سياست هايي كه دولت با همكاري مجلس براي پيشرفت و رشد اقتصادي در نظر داشت اجرايي نشود.

وي ادامه داد: بر اساس آخرين آمار، شاخص رشد اقتصادي كشور در ارديبهشت ماه 97 به 12.5 درصد رسيد و تورم يك رقمي شده بود همچنين طي اين مدت فعاليت هاي اقتصادي زيادي انجام شده است.

وي به انجام مراحل ثبت جهاني صنايع دستي (توبافي) روستاي خراشاد بيرجند اشاره كرد و گفت: اين طرح صنايع دستي با سرمايه گذاري خوب، حمايت دولت و مشاركت مردم به نتيجه رسيده است.

معاون رئيس جمهوري اظهار داشت: در بسياري استان هايي كه بازديد مي كنيم نيز اينگونه تحولات در حال رخ دادن است كه نشان مي دهد جهت گيري ها و تسهيلات خوبي به صورت فراگير يا پايدار پرداخت و سبب ايجاد كسب و كارهاي مهم شده است.

وي بيان كرد: در بسياري استان ها فارغ التحصيلان دانشگاهي و اهالي روستاها توانسته اند با بهره گيري از اين تسهيلات بنگاه هاي كارآفريني راه اندازي كنند.

معاون رئيس جمهوري در امور زنان و خانواده گفت: دفتر امور بانوان و خانواده رياست جمهوري با همكاري استانداري هاي سراسر كشور آموزش هاي مختلفي به ويژه در زمينه مديريت كسب و كارها، بنگاه داري و كارآفريني در حال اجرا دارد.

وي به آغاز عمليات اجرايي شهرك IT در سفر امروز به بيرجند اشاره كرد و گفت: اين شهرك فناوري زمينه خوبي براي جذب فارغ التحصيلان اين حوزه در استان خواهد بود.

ابتكار گفت: همچنين اين شهرك فرصتي براي شكل گيري فناوري هاي نوين در استان است، اكنون شركت هاي دانش بنيان زيادي در استان فعال است كه اين شهرك از آنها حمايت خواهد كرد.

معاون رئيس جمهوري در امور زنان و خانواده اعتياد را يكي از مهمترين آسيب هاي جامعه دانست و گفت: اين آسيب در برخي استان ها شديد تر است كه در اين مقوله شوراي اجتماعي كشور و دولت توجه ويژه اي داشته و سياست هاي خاصي دنبال مي كند.

وي اظهار داشت: تحولات عصر ديجيتال و IT علاوه بر اينكه فرصت خوبي است مي تواند تهديد هم محسوب شود كه در اين راستا با همكاري و مشورت دانشگاهيان، صاحبنظران و فعالان علمي، اختلال ارتباطي را به عنوان يكي از موضوعات پر آسيب و مخرج مشترك تمامي خانواده مدنظر قرار داده ايم.

ابتكار افزود: امروز درصد بالاي از خانواده هاي در دنيا و كشور با موضوع اختلال ارتباطي مواجه اند لذا نسل جوان، فرزندان، سالمندان و خانواده گسترده به نوعي احساس مي كنند انسجام و همگرايي لازم در خانواده وجود ندارد يا در معرض يك خطر خيلي جدي است.

وي گفت: در اين زمينه طرح ملي گفت و گوي خانواده در استان ها فعال شده و استانداري ها، دانشگاهيان، تشكل ها و احزاب در اين جريان اجتماعي و پويش ملي براي تقويت مهارت هاي ارتباطي درون خانواده همكاري مي كنند.

معاون رئيس جمهوري در امور زنان و خانواده يادآور شد: براساس مطالعاتي كه انجام شده براي داشتن خانواده اي سالم، در طول شبانه روز بايد 1500 كلمه بين اعضاي خانواده مبادله شود در حاليكه اكنون به 500 كلمه كاهش يافته اما در استان ها متفاوت است.

وي گفت: در مطالعه ديگري گفته شده 10 سال پيش گفت و گوي بين اعضاي خانواده ايراني از 2 ساعت به 20 دقيقه كاهش يافته است لذا هر استاني بايد با همكاري فعالان اجتماعي، دانشگاهيان، احزاب و ساير نسخه خود را بپيچد.

ابتكار تاكيد كرد: يكي از مسائل مهمي كه جامعه ايران و بسياري جوامع ديگر با آن مواجه اند شكاف بين نسلي است و اكنون با سرعت تحولات ديجيتال و انتقال سريع اطلاعات فاصله نسلي به پنج سال رسيده در حاليكه قبلا در تعاريف 30 سال بوده است.

وي يادآور شد: مهارت هاي استفاده درست از اينترنت را به جامعه ياد نداده ايم اين در حالي است كه با اينترنت زياد سر و كار داريم بنابراين اين مهم بايد مورد توجه واقع شود.

معاون رئيس جمهوري در امور زنان و خانواده گفت: طرح ملي گفت و گوي خانواده در 24 استان كشور كليد خورده كه هدايت و ادامه اين كار در استان خراسان جنوبي با همكاري مقامات استاني بر عهده انجمن جامعه شناسي قرار داده شده و اميد است با سرمايه هاي انساني ارزشمند اين استان بتوان موفق عمل كرد و به نتايج مطلوب رسيد.

ابتكار همچنين از روستاي خراشاد و كارگاهاي توبافي در اين روستا ديدن و در نشست شوراي اداري استان شركت كرد

تعداد بازدید: 5
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به استانداری خراسان جنوبی میباشد.
Powered by DorsaPortal