۱۳۹۸ پنج شنبه ۳۰ خرداد
English
دفتر فناوری اطلاعات، ارتباطات و امنیت دفتر سیاسی و انتخابات دفتر سیاسی و انتخابات
صفحه اصلی
1398/01/07 بخشنامه دستمزد 98 به واحدهاي مشمول قانون كار ابلاغ شد
بخشنامه دستمزد 98 به واحدهاي مشمول قانون كار ابلاغ شد

شوراي عالي كار با حضور نمايندگان سه گروه (دولت، كارفرمايان و كارگران) در جلسه مورخ 1397.12.27 پس از بحث و بررسي راجع به تعيين حداقل مزد سال 1398، در اجراي ماده (41) قانون كار با در نظر گرفتن مصالح كارگران در انطباق هر چه بيشتر ميزان درآمد آنان با سطح معيشت و هم چنين با توجه به مقتضيات بنگاه‌هاي توليدي وكارفرمايان و شرايط اقتصادي جامعه موارد زير را به اجماع و اتفاق آرا مورد تصويب قرار داد.

1- از اول سال 1398 حداقل مزد روزانه با نرخ يكسان براي تمامي كارگران مشمول قانون كار (اعم از قرارداد دائم يا موقت) مبلغ 505627 ريال (پانصد و پنج هزار و ششصد و بيست و هفت ريال) تعيين مي‌شود. همچنين از اول سال 1398 ساير سطوح مزدي نيز روزانه 13 درصد مزد ثابت يا مزد مبنا (موضوع ماده 36 قانون كار) به اضافه روزانه 87049 ريال به نسبت آخرين مزد در سال 1397 افزايش مي‌يابد.

تبصره: با اعمال افزايش اين بند مزد شغل كارگران مشمول طرح‌هاي طبقه بندي مشاغل مصوب وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي و نيز مزد ثابت ساير كارگران نبايد از مبلغ 505627 ريال (پانصد و پنج هزار و ششصد و بيست و هفت ريال) بند (1) كمتر شود.

2- به كارگراني كه در سال 1398 داراي يك سال سابقه كار شده يا يك سال از دريافت آخرين پايه سنواتي آنان گذشته باشد، روزانه مبلغ 23333 ريال نيز به عنوان پايه (سنوات) پرداخت خواهد شد.

تبصره 1: پرداخت مبلغ مربوط به پايه سنواتي كارگران مشمول طرح‌هاي طبقه بندي مشاغل مصوب وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي با در نظر گرفتن رقم فوق الذكر براي گروه يك با توجه به دستورالعمل و جدول اعلامي توسط اداره كل روابط كار و جبران خدمت صورت مي‌گيرد.

تبصره 2: به كارگران فصلي به نسبت مدت كاركردشان در سال 1397، ميزان مقرر در اين بند يا تبصره يك آن حسب مورد تعلق خواهد گرفت.

تبصره 3: بر اساس مصوبه مورخ 1397.12.27 شوراي عالي كار و در راستاي تقويت مهارت محوري و بهره مندي تمامي كارگران و در نتيجه رضايتمندي كارگران با سابقه، از ابتداي سال 1398 همه كارگران داراي قرارداد دائم و موقت مشمول قانون كار كه داراي يك سال سابقه كار شده و يا يك سال از دريافت آخرين پايه (سنوات) آنان در همان كارگاه گذشته باشد، اعم از اينكه حق سنوات يا مزاياي پايان كار خود را تسويه حساب كرده باشند يا خير، مشمول دريافت پايه (سنوات) خواهند بود.

3- بر اساس مصوبه مورخ 1387.07.21 شوراي عالي كار و در جهت افزايش رضايتمندي كارگران و كارفرمايان و به منظور تثبيت و تسري به تمامي كارگران، اعم از دائم و موقت مقرر شد از ابتداي سال 1398 كمك هزينه اقلام مصرفي خانوار به عنوان مزاياي رفاهي و انگيزه‌اي موضوع تبصره 3 ماده 36 قانون كار بابت هر كارگر (اعم از متاهل يا مجرد) ماهانه مبلغ 1900000 ريال از سوي كارفرمايان به آنان پرداخت شود.

4- ضوابط مربوط به چگونگي نحوه اعمال افزايش مقرر در بند (1) و تبصره يك بند (2) در كارگاه‌هايي كه داراي طرح طبقه بندي مشاغل هستند و نيز در مورد كارگران كارمزدي و همچنين چگونگي ارتقاء طبقه شغلي به موجب دستورالعمل‌هاي اداره كل روابط كار و جبران خدمت خواهد بود.

5- مقررات اين مصوبه شامل حال دانش آموزان و دانشجوياني كه در ايام تعطيلات تابستاني در سال 1398 به طور موقت در كارگاه‌ها اشتغال مي‌يابند، نخواهد شد.

6- واحد‌هاي مشمول قانون كار به منظور ايجاد رابطه هر چه بيشتر مزد و مزايا با بهره وري و توليد و ايجاد انگيزه بيشتر در بين كاركنان خود، علاوه بر اجراي اين مصوبه مي‌توانند نسبت به افزايش و برقراري مزد و مزايا در قالب موافقت نامه‌هاي كارگاهي و پيمان‌هاي دسته جمعي و پس از تائيد وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي اقدام كنند. 
تعداد بازدید: 32
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به استانداری خراسان جنوبی میباشد.
Powered by DorsaPortal