۱۳۹۸ چهارشنبه ۲۲ آبان
English
دفتر فناوری اطلاعات، ارتباطات و امنیت دفتر سیاسی و انتخابات دفتر سیاسی و انتخابات
صفحه اصلی
1398/04/10 با استاندار
با استاندار
محمد صادق معتمديان، افزود: برنامه ريزي كرده‌ايم كه تا پايان دولت تدبير و اميد برنامه‌هاي عملياتي را براي توسعه استان در مناطق كم برخوردار و تمامي شهرستان‌ها دنبال كنيم.
وي اظهار داشت: بازنگري سند توسعه شهرستان‌ها نيز در سازمان مديريت و برنامه ريزي استان در حال انجام است و اين سند كه براساس ظرفيت‌ها و پتانسيل‌هاي هر منطقه بروز رساني شده، به زودي ابلاغ مي‌شود
مقام عالي دولت به خشكسالي‌هاي چندين ساله استان اشاره كرد و گفت: بيش از يكهزار و 700 روستا در استان در 10 سال اخير تخليه و خالي از سكنه شده است.
معتمديان به مهاجرت افراد به شهرها و پديده حاشيه نشيني اشاره كرد وگفت:حاشيه نشيني در شهرها و از جمله شهر بيرجند مسائل و مشكلات خاص و آسيب هاي اجتماعي مختلفي را در حوزه‌هاي شهري به وجود آورده است.
استاندار خراسان جنوبي به جمعيت 49 درصدي روستايي استان اشاره كرد و ادامه داد: با وجود اسكان نيمي از جمعيت استان در روستاها ، بخش قابل توجهي از ظرفيت‌ها و پتانسيل‌هاي استان نيز براي توسعه در مناطق روستايي وجود دارد.
وي افزود: سند توسعه استان نيز با توجه به تغيير و تحولاتي كه در ساختار استان انجام گرفته بود، بازنگري شد.
وي عنوان كرد: به صورت جزئي‌تر سند توسعه استاني را در دستور كار خود قرار داده‌ايم كه اميدواريم با بسيجي كه در سطح استان شكل گرفته به عنوان يك سند راهبردي به صورت كامل اجرايي شود.
معتمديان با بيان اينكه در 40 سال گذشته به بركت نظام اسلامي در مناطق روستايي و كمتر توسعه يافته فعاليت‌هاي عمراني و زيرساختي بسيار زيادي انجام شده است، اضافه كرد: به طور مثال قبل از استان شدن خراسان جنوبي مردم در مناطق محروم با مشكلات مختلف رفاهي، معيشتي و اشتغال مواجه بودند.
وي گفت: اقدامات زيرساختي كه در خراسان جنوبي انجام شده نسبت به قبل از پيروزي انقلاب اسلامي قابل تقدير است و اكثرا مناطق جمعيتي استان از امكانات زيرساختي مختلف برخوردار هستند.
استاندار خراسان جنوبي افزود: با اين حال وقتي به روستاها مراجعه مي‌كنيم وضعيت درآمدي و معيشتي مردم، وضعيت خوبي نيست كه علت اصلي آن خشكسالي‌هاي چندين ساله است.
معتمديان گفت: متاسفانه عليرغم تمام خدماتي كه در روستاها ارائه مي‌شود اما شاهد افزايش جامعه هدف زير پوشش نهادهاي حمايتي هستيم.
وي اظهار داشت: حدود 30 درصد جامعه روستايي استان زير پوشش نهادهاي حمايتي هستند كه نشان از اين است سياست‌هاي ما در بحث توسعه روستايي نيازمند بازنگري است.
معتمديان بيان كرد: استفاده از ظرفيت‌هاي هر روستا يكي از سياسيت هايي است كه در توسعه سند روستايي استان در نظر گرفته‌ايم و در يك هزار و 700 روستاي فعال استان شناسنامه‌هايي را تدوين مي‌كنيم و ظرفيت‌ها و توانمندي‌هاي هر روستا جداگانه احصا مي‌شود.
وي با بيان اينكه بيش از 10 رسته شغلي در مناطق روستايي امكان فعاليت‌هاي اقتصادي و توليدي دارند گفت: معدن يكي از اضلاع توسعه‌اي خراسان جنوبي است و برنامه داريم كه مناطق روستايي هم درگير بهره برداري از معدن كنيم.
استاندار خراسان جنوبي افزود: مقرر شده براي هر رسته شغلي در روستاها دستگاه معين معرفي كنيم تا در زمان كوتاه بتوانيم آمار اشتغال بدهيم و خروجي‌هاي را مورد ارزشيابي قرار دهيم.
وي اظهار داشت: بنا داريم در زمينه پرورش شتر خراسان جنوبي را تا پايان دولت تدبير و اميد به عنوان قطب منطقه‌اي مطرح كنيم و در بحث پرورش دام نيز پيگير محموله‌هاي وارداتي و اصلاح نژاد شده از خارج كشور هستيم.
وي با بيان اينكه واردات دام از خارج كشور در 2 فاز اجرايي مي‌شود گفت: در فاز نخست از 2 هفته آينده بيش از 35 هزار راس دام وارد استان مي‌شود و از طريق وام‌هاي ارزان قيمت اين دام‌ها بين مردم توزيع مي‌شود.
معتمديان افزود: پيش بيني مي‌شود با واردات اين دام‌ها بيش از 10 هزار شغل در استان ايجاد شود.
وي بيان كرد: براي تأمين علوفه اين دام‌ها كشت علوفه در 80 هزار هكتار از اراضي در 6 شهرستان استان دنبال مي‌شود و در ادامه بحث فرآوري محصولات و تكميل زنجيره توليد دنبال خواهد شد.
استاندار خراسان جنوبي گفت: بيش از 300 ميليارد ريال از سوي ستاد اجرايي در زمينه هاي مختلف ايجاد كشتارگاه شتر، فرآوري محصولات لبني شتر و توليد و بسته بندي گوشت شتر در نظر گرفته شده است.
معتمديان ادامه داد: شهرستان بشرويه عليرغم اينكه ظرفيت‌هاي زيادي در زمينه دامداري و كشاوررزي دارد اما شاهد عقب ماندگي‌هاي جدي در زيرساخت‌ها، اشتغال و معيشت هستيم.
استاندار خراسان جنوبي گفت: تلاش مي‌كنيم از مسئولان ارشد كشور به استان دعوت كنيم تا با مشكلات و ظرفيت‌ها آشنا شوند و بتوانيم به سرعت توسعه استان را دنبال كنيم.
وي بيان كرد: با اعتبارات محدود استاني نمي‌توانيم براي توسعه استان اقدامي انجام دهيم و بايد از اعتبارات ملي در اختيار وزارت خانه‌ها براي توسعه استان بهره مند شويم و در اين خصوص بايد مسئولان استاني ارتباط نزديك با وزارات خانه‌ها داشته باشند.
معتمديان افزود: تلاش خواهيم كرد كه برخي پروژه‌هاي نيمه تمام بشرويه را به اتمام برسانيم تا باعث حل مشكلات مردم شود.
وي بيان كرد: دبيرخانه پيگيري مصوبات سفرهاي شهرستاني در معاونت عمراني استانداري تشكيل شده كه به موقع و در زمان بندي مشخص مصوبات را دنبال خواهد كرد.
معتمديان گفت: دنبال اين هستيم كه بشرويه از بن بست خارج شود . به همين منظور كميته اي با مسئوليت معاون عمراني تشكيل و بررسي هاي كارشناسي را در اين زمينه انجام خواهند داد.
تعداد بازدید: 4
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به استانداری خراسان جنوبی میباشد.
Powered by DorsaPortal