۱۳۹۷ سه شنبه ۳ مهر
English
دفتر فناوری اطلاعات، ارتباطات و امنیت دفتر سیاسی و انتخابات دفتر سیاسی و انتخابات
صفحه اصلی
1396/06/30 رويكرد ما صلح‌خواهي و حمايت از حقوق ملت‌هاست، ما ظلم را نمي‌پسنديم و از مظلوم دفاع مي‌كنيم
رويكرد ما صلح‌خواهي و حمايت از حقوق ملت‌هاست، ما ظلم را نمي‌پسنديم و از مظلوم دفاع مي‌كنيم
چهار ماه پيش در دوازدهمين دوره از انتخابات رياست جمهوري در ايران، بيش از 41 ميليون ايراني يعني 73 درصد واجدان شرايط، با حضور خود در پاي صندوق‌هاي راي، يك بار ديگر به برنامه اينجانب براي اعتدال، و احترام به «حقوق بشر و حقوق شهروندي» در سياست داخلي، و اتخاذ خط مشي «تعامل سازنده» در سياست خارجي و پيشرفت در، مسير تحول اقتصادي اطمينان كردند. اين راي حاصل بلوغ سياسي - اجتماعي در جامعه‌اي بود كه تنها چهار دهه است حكومتي مردم‌سالار و آزاد را تجربه مي كند. اين راي صرفاً انتخاب يك رئيس جمهور نبود، بلكه يك سرمايه‌گذاري بزرگ سياسي، از سوي مردمي بود كه، بزرگترين پشتوانه نظام جمهوري اسلامي به شمار مي‌روند.
حقوق بشر و حقوق شهروندي، در كنار اسلام خواهي و عدالت­جويي، از مهم­ترين خواسته­هاي مردم ايران در طول بيش از يكصد و پنجاه سال گذشته و به ويژه در انقلاب اسلامي سال 1357 بوده است. دولت من در دوره قبل، همزمان با پيشبرد مذاكرات هسته­اي در عرصه خارجي، براي تدوين حقوق شهروندي در عرصه داخلي نيز تلاش نموده و «منشور حقوق شهروندي» را اعلام، و براي اجرا ابلاغ نمود. تحقق اين منشور در راستاي خواسته هاي مردمي بود كه 111 سال پيش،انقلاب مشروطيت و 39 سال پيش انقلاب اسلامي را، عليه رژيم هاي خودكامه و ديكتاتور، و به منظور دستيابي به حيثيت و كرامت والاي انساني و دستيابي به حقوق خود، رقم زدند.
خانم ها و آقايان،
در اين بزرگ ترين تريبون بين ­المللي، با صداي بلند اعلام ميكنم، كه اعتدال منش و روش ملت بزرگ ايران است. اعتدال نه انزواطلبي است و نه استيلاجويي؛ اعتدال نه بي تفاوتي است و نه پرخاشگري.
مشي اعتدال، مشي صلح است؛ اما صلحي عادلانه و جامع؛ نه صلح براي ملتي، و جنگ و درگيري براي ملتي ديگر؛
اعتدال، آزادي و مردم‌سالاري است؛ اما به صورتي شامل و فراگير؛ نه حمايت ظاهري از آزادي در يك جا، و پشتيباني از ديكتاتوري در جاي ديگر؛
اعتدال، هم‌افزايي انديشه ها است و نه رقص شمشيرها؛
و بالاخره مشي اعتدال، زيبايي آفرين است. سلاح هاي مرگبار صادراتي زيبا نيست؛ صلح زيبا است، تحريم هاي ظالمانه زيبا نيست، عدالت زيبا است.
رويكرد ما صلح‌خواهي و حمايت از حقوق ملت‌هاست. ما ظلم را نمي‌پسنديم و از مظلوم دفاع مي‌كنيم. ما تهديد نمي‌كنيم و تهديد را از جانب هيچ كس نمي‌پذيريم. زبان ما زبان كرامت است و زبان تهديد را برنمي‌تابيم. ما اهل مذاكره‌ايم، اما از موضع برابر و احترام متقابل، و با رويكرد برد-برد.
در دنياي امروز صلح، امنيت، ثبات و پيشرفت كشورها در هم تنيده شده‌اند. نمي‌شود مردم فلسطين توسط رژيمي شرور و نژادپرست از كمترين حقوق انساني محروم باشند و غاصبان اين سرزمين در امنيت؟ نمي‌شود يمن، سوريه، عراق، بحرين، افغانستان، ميانمار، و در بسياري مناطق ديگر در فقر و جنگ و درگيري زندگي كنند و عده‌اي گمان كنند كه مي‌توانند امنيت و رفاه و توسعه بلندمدت در كشورهاي خود داشته ‌باشند.
آقاي رئيس!
ايران از گذشته، پرچم دار تسامح در حق اديان و اقوام مختلف بوده است . ما همان ملتي هستيم كه يهوديان را از رنج اسارت بابلي نجات داديم؛ ارمنيان مسيحي را با آغوش باز در ميان خويش، پذيرفتيم و در ميان خود يك "قارۀ فرهنگي" و تنوعي كم نظير از اقوام و اديان را جاي داده­ايم. اين همان ايران است كه همواره از مظلومان دفاع كرده است؛ ‌قرنها پيش مدافع حقوق يهوديان و اكنون مدافع حقوق فلسطينيان است. ايران همان ايران حق جو و آرامش طلب است.
ما امروز در صف مقدم مبارزه با تروريزم و تندروي مذهبي در خاورميانه قرار داريم. نه از موضع فرقه‌اي و قومي، كه از موضعي انساني، اخلاقي و استراتژيك.
ايران نه ­مي خواهد، امپراتوري تاريخي اش را احيا كند و نه مي خواهد، مذهب رسمي­اش را حاكم كند و نه مي­خواهد انقلابش را با زور سرنيزه صادر كند. ما به استواري فرهنگ­مان، حقيقت مذهب­مان و اصالت انقلابمان آن قدر باور داريم كه، هرگز نمي خواهيم آنها را چونان اهداف استعماري جديد بر كولۀ سربازان صادر كنيم. ما براي ترويج فرهنگ و تمدن و مذهب و انقلابمان، در قلبها وارد مي­شويم و با عقلها سخن مي­گوئيم. شعر ميخوانيم و با حكمت سخن مي­گوئيم. سفيران ما، شاعران و عارفان و حكيمان­مان هستند. ما با مولوي تا اين سوي اقيانوس اطلس را در نورديده­ايم. ما با سعدي در دل آسيا نفوذ كرده­ايم­. ما با حافظ جهان را فتح كرده ايم پس چه نيازي ديگر، به فتح جديد داريم؟!
عاليجنابان،
صداي اعتدال از طرف ملتي است كه نه فقط در بيان، كه در عمل به آنها پايبند بوده است. برجام، بهترين نشانه صدق ادعاي ما است.
برجام حاصل بيش از دو سال مذاكرات فشرده است كه نتيجة آن، مورد حمايت شوراي امنيت ملل متحد، و جامعه جهاني قرار گرفت و به صورت بخشي از قطعنامه 2231 شوراي امنيت در آمد. برجام متعلق به يك يا دو كشور نيست، برجام سند شوراي امنيت، و متعلق به كل جامعه بين‌المللي است.
برجام ايجاد يك تعامل نو در مناسبات جديد جهاني است. تعاملي مبتني بر مشاركت و سازندگي دوجانبه، ميان ما و جهان. ما درهاي تعامل و همكاري را گشوديم. ما دهها قرارداد توسعه با دولتهاي توسعه يافته شرق و غرب بستيم. متاسفانه برخي خود را از اين امكان تازه محروم كردند. به خود تحريمي دست زدند و حال با احساس غبن، فكر مي­كنند فريب خورده­اند. در حاليكه ما نه فريب خورده‌ايم و نه كسي را فريب داده­ايم.ما سطح برنامة هسته­اي خود را، خود تعيين كرده­ايم. ما بازدارندگي هسته­اي را نه از سلاح هسته­اي كه از دانش و مهمتر از آن از مقاومت ملت خود بدست آورده­ايم. اين هنر و تكنيك ماست. آنها مي­خواستند سلاح نداشتۀ اتمي را از ايران، سلب كنند،و البته ما از سلب چيزي كه نداشتيم و مدعي آن هم نبوديم، ابايي نداشتيم و نداريم. نمي توان پذيرفت رژيم غاصب صهيونيستي كه با سلاح هسته اي اش منطقه و جهان را تهديد مي كند و متعهد به هيچ مقررات و نظارت بين المللي نيست، ملت هاي صلح طلب را نصيحت كند.
تنها يك لحظه تصور كنيد كه منطقة خاورميانه بدون برجام، در چه وضعيتي قرار داشت. تصور كنيد اگر در كنار جنگ‌هاي داخلي، تروريسم تكفيري، بحران هاي انساني، و وضعيت‌هاي پيچيده سياسي ـ اجتماعي در غرب آسيا، يك بحران ساختگي هسته‌اي نيز در اين منطقه وجود مي‌داشت؛ چه مي­شد؟
به صراحت اعلام مي‌كنم كه جمهوري اسلامي ايران اولين كشوري نخواهد بود كه برجام را نقض ­كند ولي در مواجهة با نقض آن عكس العمل متناسب و قاطع خواهد داشت. اگر اين توافق به دست «نااهلان عرصه سياست» از بين برود، مايه تأسف خواهد بود و دنيا فرصت بزرگي را از دست خواهد داد؛ اما چنين اقدامي هرگز قادر نخواهد بود جمهوري اسلامي ايران را در مسير پيشرفت و تعالي خود متوقف نمايد.
دولت جديد آمريكا با پيمان شكني و نقض تعهدات بين المللي، فقط اعتبار جهاني خود را مي‌شكند و اعتماد دولت‌ها و ملت‌ها نسبت به هر گونه مذاكره و تعهدات آينده خود را از دست مي‌دهد.
خانم ها و آقايان،
جمهوري اسلامي ايران مبتكر اتحاد جهاني براي مقابله با خشونت و افراطي‌گري است و گفتگو و مذاكره بر مبناي برد-برد را تنها مسير حل و فصل بحران‌هاي جهاني و منطقه‌اي مي‌داند. تعميق پيوندها با كشورهاي همسايه و منطقه، و افزايش سطح همكاري با كشورهاي دوست، انتخابِ آگاهانه ما است و عبور از تهديدات خطرناك و تحولات پيچيده دوران گذار فعلي جز با افزايش تماس‌ها و مراودات و نهادينه كردن گفتگو از سوي دولت‌ها و ملت‌ها امكان‌پذير نيست.
ادبيات جاهلانه، زشت، كينه توزانه و مشحون از اطلاعات غلط و اتهامات بي‌پايه‌اي كه از زبان رئيس جمهور آمريكا عليه ملت ايران ديروز در اين مجمع محترم شنيده شد، نه تنها در شأن سازمان ملل نبود بلكه در تقابل با خواسته امروز ملت‌ها از اين اجلاس -يعني اتحاد دولت‌ها براي مقابله با جنگ و تروريسم - قرار داشت.
در همين جا اعلام مي كنم كه توان دفاعي جمهوري اسلامي ايران، از جمله توانمندي هاي موشكي، تنها جنبه دفاعي و بازدارندگي داشته و براي حفظ صلح و ثبات در منطقه، و جلوگيري از ماجراجويي بيخردان هدف گذاري شده است. مردم شهرهاي مختلف ما در جنگ تحميلي هشت ساله قرباني موشك هاي دوربرد رژيم صدام بودند و ما هرگز اجازه تكرار چنين جاه طلبي هاي فاجعه بار را نخواهيم داد.
بي ثباتي و خشونت‌ورزي در منطقه ما با مداخله نظامي قدرت‌هاي فرامنطقه‌اي تشديد شد؛ همان قدرت‌هايي كه اكنون با هدف مداخله بيشتر و فروش سلاح‌هاي مرگبارشان ايران را به ايجاد ناامني متهم مي‌كنند. من به صراحت اعلام مي‌كنم كه مداخله خارجي و تعيين تكليف براي مردم منطقه نتيجه‌اي جز تداوم و گسترش بحران برجاي نخواهد گذاشت. بحران‌هاي سوريه، يمن و بحرين راه حل نظامي ندارند و تنها از طريق توقف خشونت، و پذيرش راي و نظر مردم پايان پذير است.
دولت آمريكا بايد براي مردم خود توضيح دهد كه چرا با صرف صدها ميليارد دلار از دارايي‌هاي ملت خود و ملت‌هاي منطقه به جاي آن‌كه به ثبات و امنيت كمك كند موجب قتل و فقر و ويراني و رشد تروريسم و افراطي‌گري شده است.
خانمها، آقايان؛
اقتصاد ايران در چهار سال اخير به خوبي نشان داد كه از ظرفيتهاي كم نظير رشد و توسعه برخوردار است.
تحريم هاي اقتصادي نه تنها مايه توقف ايران نشد ، بلكه عزم ملي را بر تقويت توليد ملي راسخ تر كرد. دستيابي به بالاترين نرخ رشد جهاني در سال گذشته نيز نشان داد كه اقتصاد ايران مي تواند با پتانسيل رشد يك تريليون دلاري در بيست سال پيش رو ، اميدبخش ترين اقتصاد نوظهور جهان شود. سياست راهبردي ما براي تحقق اين رشد پايدار و متوازن، تعامل گسترده با جهان است. باور ما اين است كه توسعه و امنيت، دست در دست هم ارتقاء مي يابد و منافع مشترك ، مي تواند ضامن امنيت منطقه اي و جهاني شود.
ايران با برخورداري از بزرگترين ذخائر گاز و نفت در جهان، آمادگي دارد كه در يك همكاري بلندمدت، به امنيت انرژي جهاني كمك كند و با سرمايه گذاري مشترك در زيرساخت هاي حمل و نقل دريائي ، ريلي و جاده اي، ظرفيت كريدورهاي ترانزيت بين المللي را ارتقاء بخشد. تقويت زيرساخت هاي اقتصادي در حوزه هاي گاز رساني، شبكه هاي برق، و ارتباطات ريلي و جاده اي ، امكان توليد ارزان با دسترسي به بازار بزرگ ملي و منطقه اي را براي پروژه هاي متنوع صنعتي فراهم كرده است. اينك با فراهم آمدن فضاي حقوقي مساعد، هيأت هاي متعدد سرمايه گذاران خارجي به ايران گسيل شده اند كه به امضاي روزافزون قراردادهاي بزرگ سرمايه گذاري مشترك و تأمين مالي در حوزه هاي مختلف منجر شده است.
سياست دولت در ايران بر آن است كه با بهبود مستمر فضاي كسب و كار ، حمايت از حقوق مالكيت فكري، اصلاح مداوم قواعد حكمراني شركتها و مبارزه جدي با پولشوئي، فضاي حقوقي مساعد براي سرمايه گذاري در شركتهاي دانش بنيان و حوزه هاي مختلف فني و اقتصادي را بيش از پيش فراهم نمايد.
عزم ملت ايران بر ساختن ايراني آزاد و پيشرو، و مشاركت در توسعه منطقه اي امن و آرام، بر مبناي اخلاق و احترام به حقوق بين الملل جدي است و در اين راه ، از مشاركت و همكاري همه سرمايه گذاران و صاحبان انديشه و ابتكار در سراسر جهان استقبال مي كند. من در اين جايگاه جهاني ، به سخنگوئي از ملت مهمان نواز ايران، از همه آنها كه صلح و امنيت و پيشرفت را در سايه مشاركت و همكاري ملتها جستجو مي كنند، براي سفر به ايران و مشاركت در اين آينده پراميد، دعوت مي كنم.
خانم‌ها، آقايان 
ما مي‌توانيم با باور به تصميم چهار سال قبل خود در اين مجمع عمومي، براي ايجاد جهاني عاري از خشونت و افراط، گفتمان تحميل، يكجانبه گرايي، ارعاب و جنگ را به منطق گفتگو، هم‌افزايي و صلح تبديل كنيم؛ تا صداي اعتدال، تنها صداي غالب در جهان باشد.
تعداد بازدید: 35
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به استانداری خراسان جنوبی میباشد.
Powered by DorsaPortal