۱۳۹۷ چهارشنبه ۲۱ آذر
English
دفتر فناوری اطلاعات، ارتباطات و امنیت دفتر سیاسی و انتخابات دفتر سیاسی و انتخابات
صفحه اصلی
1396/12/16 جايگاه گفت و گوي سياسي در وزارت كشور است/ دولت، استانداران و فرمانداران بايد نمايندگان خواست ملت باشند
جايگاه گفت و گوي سياسي در وزارت كشور است/ دولت، استانداران و فرمانداران بايد نمايندگان خواست ملت باشند
اسحاق جهانگيري در همايش استانداران، مديران كل سياسي و فرمانداران سراسر كشور اظهار كرد: جايگاه گفت و گوي سياسي در وزارت كشور است. استانداران و فرمانداران هم بايد با نخبگان و جامعه مدني وارد گفت وگو شوند.
وي با تشكر از اقدامات وزير كشور تصريح كرد: وزير كشور فردي دلسوز است كه با حضور و كمك هاي وي در دولت و وزارت كشور، مي توانيم روند توسعه كشور را ادامه دهيم.
معاون اول رئيس‌جمهور با اشاره به اينكه كساني كه در فضاي منفي مي دمند، به كشور خدمت نمي‌كنند، گفت‌: استيضاح و سوال حق مجلس است، ولي بهترين دستاورد كشور را عده‌اي به عنوان منفي ترين موضوع جلوه مي دهند.
جهانگيري با اشاره به اينكه از سال 87 تا 92 متوسط ايجاد شغل 70 هزار نفر بود، اظهار كرد: پنج سال گذشته به طور متوسط 480 هزار شغل درست شده است كه مي گويند اين خيلي بد است. در آن دوره كه تورم 35 درصد بود مي‌گويند دوره خيلي خوبي بود، اما اكنون كه تورم زير 10 درصد است مي گويند خيلي بد است.
وي در ادامه افزود: وقتي رشد اقتصادي منفي هفت درصد بود مي گفتند دوره خوبي بود الان كه رشد اقتصادي به شش درصد رسيده است مي گويند ركود است . برادر عزيز مي دانيد ركود يعني چه؟ يكبار ركود را براي مردم تعريف كنيد.
جهانگيري ادامه داد: اگر گفته شود اين اقدامات توسط دولت انجام شده است، اما به اقدامات بيشتري نياز است ما اين را قبول داريم و درست است ما بيش از 800 هزار شغل ايجاد كرده‌ايم، ولي هنوز افراد بيكار زياد داريم. كارهاي بزرگي انجام شده كه نبايد ‌آنها را كوچك جلوه داد. اشتباه مي كنند كه دولت را ناكارآمد جلوه مي دهند و با آمريكا كه مي خواهد بگويد نظام ناكارامد است هم صحبت مي شوند. در حاليكه شاخص‌هاي اقدامات دولت؛ مشخص و قابل سنجش است .
معاون اول با بيان اينكه من راجع به دوره بد كشور خيلي صحبت كرده‌ام، بيان كرد: از مقطعي به من توصيه به سكوت كردند و من هم گفتم چشم، ولي الان صدر تا ذيل حكومت را به بحث گرفته و مي گويند انتخابات زودهنگام و بدون مهندسي برگزار شود. وقتي نگذاشتيد اقدامات او گفته شود الان بايد به اين حرف‌ها جواب بدهيد البته اگر لازم باشد من موتور را مجدد روشن مي كنم.
جهانگيري در ادامه با اشاره به اينكه فرمانداران بالاترين مقام اداري و نماينده دولت در سطح شهرستان‌ها هستند، اظهار كرد: فرماندار بايد راجع به همه مسائل اداره شهرستان خود انديشه داشته باشد و بداند بايد چگونه اقدام كند. فرماندار مي تواند حس دولت داري را در مردم تقويت كند، زيرا حس دولت داري زمينه ساز حل بسياري از مشكلات كشور است.
وي تاكيد كرد اولين وظيفه فرماندار اين است كه شناخت دقيقي از حوزه مسئوليت خود، فرصت‌ها، تهديدات، چالش‌ها يا ابر چالش‌ها داشته باشد و براي آنها هم راه حل داشته باشد. فرماندار بايد يك اطلس از مسائل و آسيب‌هاي حوزه خود ترسيم كرده و نقشه راهي براي حل مشكلات داشته باشد و براي شهرستان خود يك افق ترسيم كند. كه اين افق مبتني بر برنامه‌هايي است كه رئيس‌جمهور آن را در زمان انتخابات اعلام كرده است. برنامه‌هاي توسعه هم مي تواند افق ديگري باشد.
معاون اول رئيس‌جمهور با بيان اينكه يكي از مهمترين تهديداتي كه متوجه مسئولان اجرايي و فرمانداران است، روزمرگي و حبس شدن در مسائل لحظه‌اي است، خاطر نشان كرد: اين روزمرگي باعث مي شود فرصت مشورت با نخبگان و تفكر درباره مسائل آينده را نداشته باشيم و از مسائل اصلي كشور غافل شويم و يكباره ببينيم كه آب يا هوا يك مسئله مهم در كشور شده است.
وي در ادامه با اشاره به اينكه اكنون زمان كار است و بايد با كار بيشتر اميد مردم را بالا ببريم، تصريح كرد: مسائل اقتصادي اجتماعي فرهنگي و سياسي ما تحت تاثير مسائل پرشتاب و سريع و تحولات جهاني و منطقه‌اي است، بنابراين بايد براي مسائل راه حل نو داشته باشيم. ما يا بايد فكر خود را نو كنيم يا افرادي در كنار خود داشته باشيم كه به ما فكر و ايده نو بدهند. جامعه هم به سمت تنوع مي رود و هم تفاوت. اين تنوع هم مي تواند تهديدي باشد و هم مي تواند فرصتي براي گفت‌وگو باشد و ما بايد از اين تنوع براي گفت‌وگو با مردم استفاده كنيم. از نقد و اعتراض مردم هم نبايد نگران باشيم.
جهانگيري ادامه داد: اتفاقات دي ماه 96 هم خسارات و هم منافعي داشت. همه شخصيت‌هاي سياسي حتي از كساني كه انتظار نمي‌رفت بيان كردند كه اعتراض حق مردم است، البته در برخي اعتراضات حرفهاي بي ربطي زده شد كه براي ما قابل قبول نبود، اما همه به اين نتيجه رسيدند كه بايد صحبت مردم را شنيد. در اين ميان، آنچه كه بايد ما را نگران ‌كند؛ خداي ناكرده، ايجاد نفرت، خشم و كينه در مردم نسبت به مسئولان و نظام است. بنابراين نبايد اجازه دهيم اعتراض مردم به نفرت و خشم تبديل شود. هنر ما بايد اين باشد كه به اعتراض مردم پاسخ دهيم. من به دبيرخانه دولت هم ماموريت دادم كه كار قانونمندي براي پاسخگويي دولت به اعتراضات قانوني مردم انجام شود و دولت مكلف باشد پاسخ اعتراضات را بدهد.
وي همچنين گفت: ما بايد با جامعه مدني؛ احزاب و جريان‌هاي سياسي قانوني و شناخته شده گفت‌وگو كنيم راه حل مشكلات اقتصادي و اجتماعي ما صرفاً راهكاري تكنيكي و فني نيست، راهكار اصلي ما سياسي است. اگر مي خواهيم همه مسائل كشور را حل كنيم، بايد دنبال راهكار سياسي باشيم، يعني همه با هم باشند و در يك راستا قرار بگيرند. مثلا افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي فقط با تصميم و جلسه گذاشتن اجرايي نمي شود، بلكه همه قوا، دستگاه‌ها و در راس همه رهبري و مردم بايد با گفت‌وگو به اين نتيجه برسند كه براي حل مشكل كشور بايد مثلا اين تصميم را گرفت كه خوشبختانه وزرات كشور وارد بحث و گفت‌وگو شده و جاي گفت‌وگوهاي سياسي هم در وزارت كشور است، استانداران و فرمانداران نيز بايد با نخبگان و احزاب وارد گفت‌وگو شوند.
جهانگيري با اشاره به اينكه مردم در انتخابات اخير به روش خاصي راي داده‌اند، تصريح كرد: نبايد عده‌اي كاري كنند كه مردم چنين احساسي به دست آورند كه نمي‌توانند مطالبات خود را از طريق انتخابات پيگيري كنند، اين ظلم به نظام است. دولت هم نمي‌تواند به عهد خود با مردم خيانت كند. دولت، استانداران و فرمانداران بايد نمايندگان خواست ملت باشند. دولت بايد بداند از راي مردم برخواسته است و آنچه اكثريت مي‌خواهند، را بايد اجرا كند. اكثريت مردم هم دنبال اصلاح و بهبود اوضاع كشور هستند. دولت بايد ارتباطش را با مردم قوي‌تر كرده و پاسخگوي جامعه منتقد و مطالبه‌گر هم باشد. مردم هم بايد احساس كنند كه دولت مدافع اساسي حقوق آنهاست. ما بايد كاري كنيم كه مردم به حقوق خود آشنا شوند و حس دولت داري پيدا كنند زيرا اين حس پيش‌نياز هر اقدام توسعه‌اي است و اگر اين احساس، تضعيف شد، آشفتگي و خودرايي مترتب بر آن، مخل هر اقدام اجرايي مي‌شود.
معاون اول رييس‌جمهور ادامه داد: فرمانداران بايد قانونگرا بوده، ايجاد تضعيف نكنند و از فساد دور بوده و مردمدار باشند. چند ماهي است كه جلسات ستاد مبارزه با فساد به دلايلي تشكيل نشده، ولي از اوايل سال آينده فعال مي‌شود. من اين شيوه كه عده‌اي فكر مي‌كنند همه مديران حقوق نجومي ‌بگير هستند و آنها را زير سوال مي‌برند قبول ندارم و اينكه بگوييم همه خوب هستند را هم قبول ندارم. فساد در كشور زياد است و فساد سيستمي وجود دارد. برخي از كساني هم كه آلوده هستند سعي مي‌كنند با علامت‌هايي ناصحيح ما را منحرف كنند اما من تاكنون فريب اين علامت‌هاي انحرافي را نخوردم. من معتقدم در حوزه پيشگيري از فساد بايد خيلي كار انجام دهيم و بازرسي‌هاي بيشتري بايد داشته باشيم. حتي از مردم مستمراً اطلاعات بگيريم كه آيا در اداره اي از آنها رشوه ‌خواسته اند؟
جهانگيري همچنين گفت: استانداران و فرمانداران در هفته، روزي را براي گفت‌وگو با مردم در نظر بگيرند. من اين موضوع را بخشنامه كردم و با برگزاري اين جلسات، شما به مردم مي‌گوييد كه آنها مي‌توانند به مسئولان دسترسي داشته باشند و اگر كسي به آنها اجحاف كرده است مي‌توانند آن مساله را طرح كنند.
وي با اشاره به تعداد كم بانوان حاضر در جلسه، گفت: در چند استان اين موضوع را در شوراي اداري ديدم و مطرح كردم؛ چرا تعداد خانم‌ها كم است. نيمي از جامعه ما خانم‌ها هستند كه تحصيلكرده و توانمند بوده و شايد كارها را از مردها بهتر انجام مي ‌دهند. من خواهش مي‌كنم حتما از ظرفيت و توانايي زنان استفاده بيشتري شود و اين موضوع را بايد جدي گرفت. البته كشور برخي محدوديت‌ها دارد و آن محدوديت‌ها را نيز بايد مدنظر قرار داد.
جهانگيري همچنين گفت: فرمانداران در همه دستگاه‌هاي كشوري در شهرستان‌ها نظارت دارند و اين نظارت بايد قوي انجام شود تا همه دستگاه‌ها كار كنند. ما به مديران با انگيزه و فعال نيازمنديم و اگر مديري انگيزه كار ندارد حتما بايد او را تغيير داد.
معاون اول رييس‌جمهور با اشاره به اينكه كشور در سال 96 دستاوردهاي مهمي به دست آورد، گفت: ترامپ دنبال از بين بردن برجام بود، اما تاكنون موفق نشده است با اين حال آنها ظلم بزرگي در رابطه با برجام انجام مي‌دهند. روح حاكم بر برجام براي ما مهم است كه آنها سعي كرده‌اند فضاي كار با ايران را مسموم كنند. البته ما بيش از 50 ميليارد دلار موافقتنامه با دنيا به دست آورده‌ايم كه بيش از 30 ميليارد دلار آن به مرحله امضاي قرارداد رسيده است و براي بيش از 12 ميليارد دلار پروژه و ال‌سي تعريف شده است. ما با كشورهاي آسيايي و اروپايي از جمله هند، چين و روسيه در همه ابعاد روابط خود را توسعه مي‌دهيم و برخي كشورهاي اروپايي مثل ايتاليا هم به ما پيشنهاد ايجاد خط اعتباري كردند. البته مسائل منطقه نگران‌كننده است و وضعيت بدي در برخي كشورها حاكم بوده كه بايد با راهكار سياسي و گفت‌وگو بتوانيم اين مشكلات را حل كنيم.
وي ادامه داد: ما بايد در سال آينده تلاش جدي‌تري كنيم. موتور تحرك دولت در جامعه استانداران و فرمانداران هستند و شما مي‌توانيد در جامعه تحرك ايجاد كنيد. بايد تحول جدي در شهرستان‌هايي كه عقب‌ مانده‌تر و محروم‌تر هستند، انجام شود. مردم بايد احساس كنند كه تحرك جدي در كشور ايجاد شده است. اكنون 12 هزار ميليارد تومان براي اشتغال روستايي در نظر گرفته شده است و شما بايد دقت كنيد كه اين سرمايه منجر به ايجاد شغل شود و افراد نيز وام نگيرند و آن را جاي ديگري هزينه كنند و بايد سيستم نظارتي قوي در اين زمينه اعمال شود. هر شهرستاني هم كه بهتر كار مي‌كند بايد اعتبار بيشتري دريافت كند. به مردم هم بگوييد كدام مسئولان براي آنها كمتر كار مي‌كنند. اين سرمايه فرصت خوبي براي ايجاد اشتغال در روستاهاست.
جهانگيري در بخش پاياني صحبت‌هاي خود با اشاره به در پيش بودن تعطيلات نوروز، گفت: هنر ما بايد اين باشد كه تلفات جاده‌اي را به حداقل برسانيم. فرمانداران همچنين بايد شهرستان‌هاي خود را براي مسافران نوروزي تجهيز كنند. بايد از اين فرصت بايد براي نشاط و شادي در كشور ايجاد كنيم. كالاهاي اساسي مردم نيز براي نوروز تامين شده است كه بايد نظارتي بر قيمت اين كالاها انجام شود.
تعداد بازدید: 12
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به استانداری خراسان جنوبی میباشد.
Powered by DorsaPortal